Jest to drukowanie przy użyciu nieekologicznych składników, takich jak algi i soja. Farby używane w druku roślinnym są zazwyczaj wykonane z kukurydzy, soi lub żyta. Chociaż jest to nowsza metoda, jest już wykorzystywana przez wiele firm. Główne zalety druku roślinnego to fakt, że proces jest bezemisyjny, a tusze ulegają biodegradacji.

Drukowanie cyfrowe i nie tylko – im bliżej do ekologii

Druk cyfrowy, który także może być ekologiczny a jego forma jest dostępna w ofercie firmy CopyShop https://www.copyshop.krakow.pl/druk-ekologiczny/, jest to wykorzystanie tuszy i atramentów na bazie wody. Tusz używany w druku cyfrowym jest wykonany z odnawialnych zasobów, takich jak algi, soja, trawy lub papier z recyklingu.

Metoda ta jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska ze względu na fakt, że tusze nie zawierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Ten rodzaj druku jest również bezemisyjny, ponieważ nie wymaga paliw kopalnych do produkcji.

Inne rodzaje druku ekologicznego

Druk termograficzny Jest to rodzaj druku, który zyskuje na popularności. Wykorzystuje on ciepło i specjalne tusze do tworzenia wzorów na różnych tkaninach. Tusz jest niewidoczny, gdy tkanina jest chłodna, ale można go zobaczyć, gdy jest ciepła. Druk termograficzny jest metodą przyjazną dla środowiska, ponieważ wykorzystuje ciepło zamiast środków chemicznych.

Gdzie można zastosować druk ekologiczny?

Medycyna- Jest to jedno z najbardziej popularnych zastosowań ekologicznego druku. Jest to idealna metoda drukowania sprzętu medycznego, płaszczy laboratoryjnych i scrubów, okładek książek, worków na kroplówki i innych.

Przedmioty te są często noszone przez pracowników służby zdrowia i są narażone na wysoki poziom bakterii i szkodliwych substancji chemicznych. Drukowanie tych przedmiotów zieloną metodą zmniejsza ich ryzyko wyrządzenia szkody osobie noszącej.

Żywność- Jest to kolejny popularny obszar dla zielonego druku. Wykorzystanie roślin do produkcji tuszy eliminuje ryzyko zepsucia się produktów z powodu szkodliwych chemikaliów w tuszu. Dzięki temu zielony druk żywności jest idealnym rozwiązaniem dla firm produkujących żywność i napoje.

Przemysł poligraficzny – ciekawa forma druku ekologicznego

Przemysł poligraficzny jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w dzisiejszym nowoczesnym świecie. Przez lata znacznie się rozwinęła i obecnie stanowi przemysł o wartości 100 miliardów dolarów. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu, wiele firm podjęło się drukowania z pomocą usług drukarskich. Jedną z najczęściej stosowanych metod druku jest druk termotransferowy.

Technika druku termotransferowego polega na zastosowaniu ciepła do papieru, a następnie naciśnięciu obrazu (lub tekstu) na gorącą powierzchnię. Może to być skuteczna i popularna metoda druku, ale wiąże się z dwoma poważnymi problemami.

Jednym z nich jest wysoki ślad węglowy związany z produkcją atramentów. Drugim jest ograniczona paleta kolorów druku termotransferowego.

Z pomocą roślin można stworzyć szeroką gamę atramentów, które mogą być wykorzystane do drukowania różnych produktów. Zielony druk jest skutecznym i popularnym sposobem ochrony naszego środowiska.