Logistyka w wielu firmach bywa niedoceniana. A to przecież dzięki sprawnie działającym procesom logistycznym jesteśmy w stanie odpowiednio zaopatrzyć produkcję, a później dowieźć na czas produkty do klientów. Dlatego warto co jakiś czas zweryfikować czy wszystkie procesy logistyczne w firmie działają efektywnie.

Proces logistyczny- czy trzeba je analizować?

W firmach zwykle występuje wiele różnych procesów logistycznych. Część z nich może być związana z zaopatrzeniem produkcji, inne z działaniem magazynu czy dostawami towarów. Często poszczególne procesy logistyczne wykonywane są przez różne działy, a to zawsze wiąże się z ryzykiem nieefektywności. Sprawdź już teraz ofertę audytu logistycznego.

analiza logistyczna

Proces logistyczny wykonywany przez jeden dział może powielać działania wykonywane już w innym procesie. Analizując globalnie wszystkie procesy może się okazać, że część pracy wykonywana była zupełnie niepotrzebnie. Ale to nie jedyny powód by okresowo przeprowadzać audyt procesów, takie działanie pozwala wyłapywać i eliminować nieefektywności co przekłada się zwykle na zmniejszenie kosztów.

W jaki sposób można optymalizować procesy logistyczne?

Do optymalizacji procesów w firmach często zatrudnia się zewnętrznych doradców, którzy wpierw przeprowadzają szczegółowy audyt, a następnie rekomendują zmiany i pomagają rozpisać plan ich wdrożenia. Sprawdź doradztwo logistyczne w https://logit.com.pl/doradztwo-logistyczne-logit/.

Do optymalizacji można się jednak zabrać samodzielnie, zwykle najlepszym pierwszym krokiem jest spisanie wszystkich procesów przez oddelegowany do tego zespół. Często już podczas takiej inwentaryzacji można znaleźć pewne oszczędności dla firmy.